
Nowelizacja przepisów ustawy – Prawo upadłościowe spowodowała, że od 24 marca 2020 r. zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej uległy zasadniczej zmianie na korzyść konsumentów, a samo postępowanie upadłościowe zostało przyspieszone. Ważną konsekwencją ogłoszenia upadłości jest utrata przez upadłego możliwości zarządu swoim majątkiem. Skuteczność postępowania upadłościowego zależy od właściwej pomocy prawnej udzielonej dłużnikowi przez profesjonalny podmiot. Jak zatem pozbyć się zadłużenia i wykonać pierwszy krok do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Jak ogłosić upadłość konsumencką krok po kroku...
- Stwórz ewidencję swojego zadłużenia.
- Sporządź wniosek w postępowaniu upadłościowym.
- Złóż wniosek we właściwym sądzie upadłościowym.
- Stawiaj się na rozprawy w swojej sprawie.
- Dbaj o regulowanie rat zgodnie z ustalonym planem spłaty.
Sąd nie zbada negatywnych przesłanek upadłościowych
Znowelizowane postępowanie upadłościowe, co do zasady zostało uproszczone i maksymalnie otwarte zarówno dla konsumentów, jak też dla jednoosobowych przedsiębiorców. Oznacza to między innymi, że zrezygnowano z badania przez sąd, na etapie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub zwiększeniu stopnia jego niewypłacalności. W konsekwencji, sąd zbada zachowanie dłużnika dopiero na etapie ustalania planu spłat. Można przyjąć, że większość wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinna odnieść pozytywny skutek w postaci uwzględnienia wniosku dłużnika.
Co to oznacza dla dłużnika? Przeczytaj poniżej.
- Działania sądu regulujące kwestię oddłużenia:
- Sąd odmawia ustalenia planu spłaty zadłużenia albo umorzenia zobowiązań po pierwsze, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, a więc gdy trwonił swój majątek oraz celowo nie regulował wymagalnych zobowiązań, po drugie w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w stosunku do dłużnika sąd umorzył już całość lub część jego zobowiązań (wyjątek: względy słuszności i zasada humanitaryzmu).
- Sąd ustala plan spłaty wierzycieli na okres od 3 do 7 lat, w przypadku ustalenia, że dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
- Sąd umarza zobowiązania dłużnika bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli jego osobista sytuacja w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
- Sąd warunkowo umarza zobowiązania dłużnika, jeżeli niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli wynikająca z osobistej sytuacji upadłego nie ma charakteru trwałego, pod warunkiem, że w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu dłużnik ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli, na skutek którego sąd, (uznając, że ustała niezdolność), uchyli postanowienie i ustali plan spłaty wierzycieli.
Procedura "pre-pack" w nowej upadłości konsumenckiej
Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja, umożliwia płynne przejście całości przedsiębiorstwa, zorganizowanej części lub jedynie części składników majątkowych, w ręce nabywcy. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie miejsc pracy, klientów i kontraktów, a także na przyspieszenie postępowania upadłościowego, pełniejsze zaspokojenie wierzycieli oraz generuje mniejsze koszty. Po nowelizacji przepisów, procedura jest dostępna, również w upadłości konsumenckiej. Procedurę pre-pack rozpoczyna się już na etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, co stwarza możliwość wydania przedsiębiorstwa z dniem ogłoszenia upadłości dłużnika.
- Wniosek o pre-pack może złożyć każdy uczestnik, na każdym etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Wniosek ten może dotyczyć więcej niż jednego nabywcy.
- Nowością jest również dowód wpłaty wadium w wysokości 10 % oferowanej ceny nabycia, załączany do wniosku o pre-pack.
- Wierzyciele uzyskają większą ochronę poprzez załączenie listy zabezpieczeń na majątku dłużnika, którego dotyczy wniosek o pre-pack. Do listy dołączone zostaną odpisy tego wniosku dla wierzycieli celem ich zawiadomienia przez sąd i umożliwienia przedstawienia stanowiska dotyczącego załączonej wyceny majątku.
- Na skutek złożenia wniosku o pre-pack, sąd ustanowi tymczasowego nadzorcę sądowego albo zarządcę przymusowego, którego zadaniem będzie sporządzenie sprawozdania obejmującego istotne informacje dotyczące sytuacji finansowej dłużnika z punktu widzenia rozpoznania wniosku.
- Informacja o złożeniu wniosku pre-pack zostanie obwieszczona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
- Jeżeli zostaną złożone co najmniej dwa wnioski o pre-pack, wówczas pomiędzy nabywcami przeprowadza się aukcję, której celem jest wybór najkorzystniejszych warunków sprzedaży.
- Ostatnim etapem procedury pre-pack jest zawarcie przez syndyka umowy sprzedaży z nabywcą (termin 30 dni) oraz wydanie, również z udziałem syndyka, majątku objętego procedurą.
Układ dłużnika z wierzycielem
Dłużnik uzyskał dodatkową możliwość oddłużenia w upadłości konsumenckiej, polegającej na zwarciu układu z wierzycielami. Instytucja ta, odpowiednio do sytuacji finansowej dłużnika, pozwoli na ochronę poszczególnych składników jego majątku. Postępowanie o zawarcie układu może zostać zainicjowane wnioskiem dłużnika, bądź bezpośrednio przez sąd. Układ zawierany jest na okres do 5 lat (wyjątek: zabezpieczenia rzeczowe np. hipoteczne), a nad jego wykonaniem czuwa nadzorca sądowy. Bez zmian natomiast pozostają rodzaje zobowiązań niepodlegające umorzeniu na dotychczasowych zasadach (m.in. zobowiązania alimentacyjne, z naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa, renty jako odszkodowanie za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci). Postępowanie o zawarcie układu stanowi alternatywę „tradycyjnego” postępowania upadłościowego, przeznaczoną dla dłużników z większymi dochodami, które pozwalają na pokrycie kosztów postępowania i realizacji układu.
- Tryby postępowania upadłościowego:
- Układowy - tryb opisany powyżej, którego celem jest zawarcie ugody z wierzycielami i zachowanie przez dłużnika jak największej części majątku.
- Uproszczony (konsumencki) - znowelizowany tryb postępowania o ogłoszenie upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Kluczową rolę w postępowaniu przejmuje zamiast sędziego komisarza syndyk.
- Zwyczajny - tryb postępowania przeprowadzany w oparciu o przepisy o ogłoszeniu upadłości osoby prowadzącej działalność gospodarczą (przedsiębiorca). Decyzja sądu o stosowaniu tego trybu zależy od spełnienia stosownych przesłanek np. posiadanie znacznego majątku lub wielu wierzycieli.
Nowe zasady zgłaszania wierzytelności syndykowi
Po nowelizacji przepisów, wierzyciele powinni zgłaszać swoje wierzytelności w terminie oznaczonym w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości na adres syndyka. Do tej pory zgłaszanie wierzytelności odbywało się za pośrednictwem sędziego komisarza. Zmiana procedury znacznie ułatwi obieg dokumentacji, a w konsekwencji postępowanie upadłościowe stanie się bardziej transparentne.
- Zgłaszanie wierzytelności, o czym należy pamiętać:
- Zgłaszanie wierzytelności następuje na adres syndyka, wskazany przez sąd w postanowieniu o ogłoszenie upadłości.
- Syndyk analizuje zgłoszone wierzytelności pod kątem formalnym i merytorycznym.
- Jeżeli wierzytelność zostanie zgłoszona po terminie, wierzyciel poniesie z tego tytułu zryczałtowane koszty postępowania upadłościowego powstałe na skutek spóźnionego zgłoszenia (w wysokości stanowiącej równowartość 15% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw).
- Zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg przedawnienia. Termin biegnie na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu albo umorzeniu postępowania upadłościowego.
- Należności ze stosunku pracy umieszczone zostają na liście wierzytelności z urzędu, nie wymagają zatem zgłoszenia.
Dochód niewchodzący do masy upadłości
Problem części dochodu upadłego, który nie wchodzi do masy upadłości został rozwiązany poprzez dodanie nowych progów, zapewniających środki na utrzymanie w toku postępowania upadłościowego.
- Wysokość kwoty wyłączonej z masy upadłości w przypadku osoby samotnie gospodarującej, nie może być niższa niż 150 % kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, tj. 1051,50 zł.
- Wysokość kwoty wyłączonej z masy upadłości w przypadku osoby mającej na utrzymaniu inne osoby, nie może być niższa od iloczynu liczby osób na utrzymaniu wraz z upadłym oraz 150 % kwoty określonej jw., tj. 787,50 zł (kwota ta ulega pomnożeniu przez liczbę osób pozostających na utrzymaniu upadłego).
- Na wniosek syndyka lub upadłego, sędzia komisarz, w wyjątkowych okolicznościach, jest uprawniony do określenia części dochodu, która nie wejdzie do masy upadłości.

- LEGALBAY
- Kancelaria Prawna Anna Musiał
- +48 507 517 365
- biuro@legalbay.pl