IP BOX – 5% PIT dla programistów

IP-BOX
IP BOX - 5% PIT dla programistów

Możliwość skorzystania z ulgi IP BOX (ang. „Intellectual Property Box”, „Innovation Box”, „Patent Box”) jako preferencji opodatkowania obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. IP BOX zostało wprowadzone jako środek na zwiększenie zatrudnienia i rozwoju inwestycji w zakresie B+R, podniesienie liczby zgłoszeń patentowych oraz na poprawę świadomości przedsiębiorców w odniesieniu do praw własności intelektualnej. 

Ze względu na szeroki zakres zagadnienia związanego z 5% ulgą IP BOX, w artykule skupiamy się przede wszystkim na indywidualnej działalności gospodarczej programistów

Szczegółowe regulacje na temat IP BOX znajdziecie w ustawach o PIT i CIT. Przydatne mogą być także ustawy o prawie autorskim i szkolnictwie wyższym.

IP BOX - co to właściwie jest?

IP BOX jest preferencyjną stawką opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży produktów lub usług tworzonych w oparciu o kwalifikowane prawa własności intelektualnej, tzw. „kwalifikowane IP”. Inaczej mówiąc – jeżeli programista stworzy program komputerowy, przekaże prawa własności intelektualnej oraz spełni pozostałe warunki (o których mowa poniżej) będzie uprawniony do  skorzystania z preferencyjnego opodatkowania osiąganych w ten sposób dochodów.

Wysokość ulgi IP BOX wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przepisy dotyczące IP BOX stanowią nowość w polskim systemie prawa podatkowego, co skutkuje jeszcze nie w pełni wykształconą praktyką stosowania ulgi. Minister Finansów wydał obszerne objaśnienia podatkowe, które mimo, że nie rozwiązały w pełni wątpliwości interpretacyjnych, przyczyniły się do poprawy oceny możliwości jej zastosowania. Warto dodać, że w obrocie międzynarodowym takie rozwiązania funkcjonują od dawna (np. Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Słowacja, Węgry).

IP BOX - Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga IP BOX jest kierowana do wszystkich podatników PIT i CIT (z wyj. rozliczających się w oparciu o ryczałt), których działalność kwalifikuje się jako badawczo-rozwojowa oraz osiągających dochody z kwalifikowanych praw IP. 

Warunkiem skorzystania przez podatnika z IP BOX jest wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanego IP w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (B+R).

Jeżeli jesteś programistą na pewno warto zajrzeć do swojej umowy B2B i sprawdzić na jakiej podstawie i w jaki sposób dochodzi do przeniesienia wytworzonych w ramach tej umowy praw własności intelektualnej. Pomocny może się okazać artykuł dot. umowy B2B z programistą.

IP BOX - Jak się rozliczyć? Ewidencja i wskaźnik nexus

Jednym z wymogów skorzystania z IP BOX jest prowadzenie ewidencji (obejmującej przychody i koszty podatkowe), na podstawie której wyliczony zostanie dochód do opodatkowania obniżoną  5% stawką PIT/CIT. Ewidencja zawiera wydatki i przychody związane z  kwalifikowanym IP. Do określenia wysokości dochodu kwalifikowanego służy wskaźnik nexus obliczany na podstawie stworzonego w tym celu wzoru.

Pojawiają się jednak wyroki, na podstawie których sądy uznają, że nie jest konieczne prowadzenie ewidencji na bieżąco, jeżeli tylko ewidencja zostanie sporządzona prawidłowo, z zachowaniem ustawowych terminów. Utrzymanie takiej linii orzeczniczej może otworzyć drzwi dla podatników, którzy na tej podstawie zrezygnowali ze skorzystania z ulgi IP BOX za ubiegły rok. Może okazać się, że ulga byłaby znacząca i korzystne będzie sporządzenie ewidencji za poprzedni rok, złożenie korekty zeznania rocznego i rozliczenie IP BOX.

 

Prawidłowa ewidencja dla celów IP Box to ewidencja, na podstawie której można ustalić podstawę opodatkowania. Nie trzeba jej natomiast prowadzić na bieżąco – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 30 lipca 2020 r. sygn. I SA/Go 115/20 („WSA w Gorzowie”).

Skorzystanie z ulgi IP BOX jest możliwe w zeznaniu rocznym. W trakcie roku, podatnicy płacą zaliczki na podatek w normalnej wysokości zgodnie z ustawowymi terminami. Dopiero w zeznaniu rocznym należy wskazać wysokość dochodu z kwalifikowanego IP wyodrębnionego z ogólnego dochodu osiągniętego w ciągu całego roku podatkowego.  Następnie do tak obliczonego dochodu z kwalifikowanego IP podatnik stosuje 5% stawkę podatku zamiast stawki ogólnej podatku.

IP BOX - Interpretacje podatkowe

Nieodzownym elementem skorzystania z ulgi IP BOX jest uprzednie wystąpienie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

W objaśnieniach podatkowych, o których wspominaliśmy wyżej, Ministerstwo Finansów zachęca podatników, którzy chcą skorzystać z preferencji IP BOX wobec dochodów z autorskiego prawa do programu komputerowego do składania wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Uzyskanie pozytywnej w naszej sprawie interpretacji skutkuje otrzymaniem ochrony prawnopodatkowej w takim zakresie, jaki przedstawiliśmy we wniosku.

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej powinien w szczególności zawierać wyczerpujący opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, pytanie interpretacyjne (czasem korzystne może być zadanie kilku pytań), przedstawić własne stanowisko dotyczące oceny prawnej, w tym mające zastosowanie przepisy podatkowe. Bardzo ważne jest, aby wniosek był sporządzony przez specjalistę, ponieważ od właściwego, merytorycznego przygotowania wniosku, zależy przyznana ochrona prawnopodatkowa. Może się zatem okazać, że niewłaściwie przygotowany wniosek będzie skutkował odmową przyznania racji ocenie prawnej wnioskodawcy. W konsekwencji ulga IP BOX nie będzie mogła zostać skutecznie zastosowana.

Chciałbyś skorzystać z ulgi IP BOX, ale nie wiesz jak się rozliczyć? Potrzebujesz wniosku o wydanie interpretacji podatkowej IP BOX sporządzonej przez radcę prawnego? A może jesteś programistą i masz wiele pytań związanych z prawami do programu komputerowego i zawieranych umów? Zapraszamy do kontaktu!

kancelaria legal bay